Kaligrafi Programı

Gelişen teknoloji ile birlikte, beklentilerimiz sınırları zorlamaya başladı, hatta buda olmaz artık dediğimiz birçok ürüne ya da konuya şuanda sahibiz. Dünyamız da her alanda hızlı gelişimler gerçekleşirken, peki sanat sektörü ya da bizim açımızdan kaligrafi sanatı nasıl kendini yeniledi? Acaba kaligrafi programı ile yazı yazmak mümkün mü?

Aslında gözden kaçırdığımız bir durum var, maalesef birçoğumuz kaligrafi sanatını sadece Ramazan aylarında tabakların üzerine yazılan süslü yazı yazma sanatı olarak biliyoruz. Lakin, kaligrafi demek aslında yazının kendisidir. Bu tanımı biraz daha açmamız gerekir ise, şuan bilgisayarlarda kullandığımız yazı tipleri(font) ya da firmaların ve ürünlerin üzerilerinde gördüğümüz tasarımlar hep kaligrafinin eserleridir. Farklı farklı sanatçıların çalışması sonucunda, binlerce yazı tipini bilgisayarlarımız da ve tasarılarımızda kullanmaktayız. Bu yazı çeşitlerinin hepsi, daha özel adlandırmak gerekirse kaligrafi örnekleri, font programları ile tasarlanıp hayat bulmaktadır.

kaligrafi programıkaynak

Hal bu durumdayken, aslında sormamız gereken soru kaligrafi programı var mıdır yerine font hazırlama programı arıyorum şeklinde olmalıdır. Tabi hiçbir bilgisayar programı, bize istediğimiz ölçüde kaligrafik bir eser sunamayacaktır. Bu makaleyi okurken, yazı içerinde bulanan bütün harflere tekrardan dikkatlice bakın, hepsinin birbirinin aynısı olduğunu göreceksiniz. Peki aşağıda sunmuş olduğumuz ve Kaligraf Bünyamin KINACI tarafından kaleme alınan, Vakıf Katılım Bankası‘nın Vakıf Duası çalışmasını görmektesiniz. Eseri dikkatli incelediğiniz de göreceksiniz ki, her harfin farklı bir tasarımı ve ahengi var, örnek vermek gerekirse “k” harfinin bu yazı da 7 farklı şekilde yazılımı gösterilmiş.

vakif duasi - kaligrafiBilinmelidir ki, el sanatına olan saygı ve talep her zaman seri üretimle sunulan makine işinden daha fazladır. Kaligrafik eser oluştururken, kaligrafların dikkat ettiği en önemli husus ortaya çıkarılan ürünün, kusursuz olması değil içerisinde bireysel notalara dokunabilmiş olmasıdır. Gerisini zaten, tecrübeli eller kağıt üzerine nakşedecektir.

Resimler
 • kaligrafi-programi
 • vakif-duasi-kaligrafi

Related Post

4 Comments

   • Ertuğrul SERT
    10 Mayıs 2019, 08:38

    Suan için böyle bir uygulamamız yoktur, haftasonları İstanbul’daki atölyemize bekleriz :)

    Leave a reply
  • Akif Cagliyan
   13 Temmuz 2018, 17:24

   Merhaba,
   Kafemize hatla yazilmis bir banner istiyoruz.Bu tip isleri yapiyor musunuz?Tesekkur ederim.

   Leave a reply
   • Ertuğrul SERT
    13 Temmuz 2018, 19:50

    Merhabalar,

    Evet yardımcı oluruz Akif Bey, 0541 309 3902 (Bünyamin Kınacı) üzerinden Kurucu Kaligrafımıza ulaşabilirsiniz.

    Teşekkürler

    Leave a reply

Yorumunuzu yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.