Kaligrafi dersleri

Kaligrafi dersleri, bu sanatı öğrenmeye baş koymuş kursiyerlerin ilk arayacağı kelime olacaktır. Sınırsız olduğu bilinen hayal gücüyle sınırlanabilen, yazılı iletişime katılan görsellikle kazandırılan güçlü etkinin, yüceltmek, kutsamak amaçlarıyla kullanılması kaligrafinin temel amaçlarındandır. Bu sanat türünün binlerce yıl süren gelişme dönemi, farklı kültürlerin değişik stiller ortaya koymasına sebep olmuştur. Henüz makineleşmenin yaşanmadığı, matbaa nın keşfedilmediği dönemlerde asıl gelişim süreci ve yoğun kullanım olanağı bulmuş olan kaligrafi, batıda ve doğuda farklı dinsel ve kutsal kitapların yazılarak çoğaltılması amacıyla kullanılmış ve bu amaçla kullanımı, asıl gelişme sürecinin ve farklı stillerin ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Uzun bir geçmişte, sayısız kişinin el emeği harcayarak oluşturduğu ve geliştirdiği kaligrafi stilleri, günümüze kadar gelişmeye devam etmiştir.

Günümüzde başka sanat dallarını da etkileyerek, sentez olarak başka dalların ortaya çıkmasına da neden olmuş olan kaligrafi, kısaca güzel yazı yazma sanatı olarak tanımlanabilir. Farklı stillere ve disiplinlere sahip kaligrafi, aynı zamanda yazının hayal gücünün sınırsızlığında eritilerek, kalıpları olmayan bir yaratıcılığın ortaya çıkmasına sebep olur. İletişimin en güçlü yollarından biri olan yazının, sanatsal bir içerikle sunulması, etkisinin artmasına ve çok daha güçlü sonuçlar ortaya koymasına neden olur.

kaligrafi dersleri

Kaligrafi Dersleri Nasıl Bir Eğitim Sürecidir?
Kaligrafi sanatı, başlangıç aşaması ve orta aşamadaki stiller konusunda, hemen herkesin öğrenebileceği, bunun için uzun süreli sabır, doğru bir şekilde odaklanma ve üst düzeyde gösterilen özen ile birlikte iyi bir öğreticinin varlığı yeterlidir. Kaligrafi öğrenmek aslında ruhun ve bakış açısının da belirli bir eğitim sürecinden geçmesine ve devamında naifleşmesine neden olur. Son derece nazik, hassas bir sanat olan güzel yazı yazma sanatı, iyi bir eğitici ile size, yaşamınıza ve dolayısıyla çevrenizdekilerle iletişime de büyük katkılar sağlayacaktır.
Kaligrafi dersleri, doğrudan uygulamanın ağırlıkta olduğu, kişilere özel şekilde veya gruplara uygulanan, hafta içi ve hafta sonlarında belirli saatlere yayılmış şekillerde verilmektedir. Belirli bir uygulama haritası çerçevesinde verilen eğitimler, Temel kaligrafi eğitimi ile başlar ve her kurs da zorluk derecesiyle birlikte farklılaşan alfabe alıştırmaları yapılarak, farklı stil ve disiplinlerde çalışmalar birebir şekilde yapılır. Başlangıç ve orta seviyelerde belirli bir düzeye kadar devam eden kaligrafi dersleri, aslında tüm yaşantınıza yayılacak bir sürecin sadece başlangıç aşamasıdır.istanbul kaligrafi dersleri

Niçin Kaligrafi Dersleri Almalıyım?
Kaligrafi dersleri, eğitime başlayan herkes için öncelikle güzel yazı yazmayı öğretmekle birlikte, duru bir düşünce, hayal gücünü etkili kullanma, eğitilmiş bir bakış açısı, dingin bir ruh hali gibi yaşam kalitesini ve entelektüel birikimi arttıran, bir yaşam biçimi anlamlarına da gelir. Yazdıklarını hayal gücünün görsellikle buluştuğu, zirve noktasında paylaşma şansını oluşturan kaligrafi, eşsiz bir iletişim olanağının kapılarını aralamak anlamına gelir. Kaligrafi dersleri, basit bir yazı eğitimi olarak algılanmadığı sürece, zaman içerisinde tüm yaşamınıza bakışınızı değiştirecek, giderek daha bilge kişiliklerin oluşmasına katkı sağlayacaktır. Bu anlamda özellikle genç yaşta kaligrafi dersleri alan çocukların, ilerleyen yaşlarda bu sanatın faydalarından en üst düzeyde yararlanmalarına olanak tanımış olursunuz.

kaligraf bünyamin kınacı                                                                                                                          Kaligraf Bünyamin KINACI ‘nın Sanat Atölyesinden

Herhangi Bir Yaş Sınırı Bulunuyor mu?

Kaligrafi dersleri dileyen herkesin, iyi bir eğiticiyle kısa bir süre içerisinde temel eğitimi başarıyla tamamlayabildiği, her yaştan kişinin istediği zaman diliminde başlayıp başarıya ulaşabileceği ve hatta belki de içinde bulunan büyük potansiyelin ortaya çıkmasına sebep olabileceği bir eğitim sürecidir. Misafir katılımcı olarak gözlem yapabildiğiniz kaligrafi dersleri, yapabileceklerinizin sınırları konusunda size ilk fikirleri verecektir. Potansiyelinizi keşfetmek için, randevu alarak misafir katılımcı veya öğrenci olarak derslerimize katılabilir, yaşamınıza farklı bir soluk getirerek, tek düze olduğunu düşündüğünüz yaşamlarınıza farklı renkler ve çok seslilik katabilirsiniz.
kaligrafi ve güzel yazı kursu

 Eğer siz de, günlük yaşamınızda daha güzel yazı ile çevrenizdekileri etkilemek ya da bu işi mesleki anlamda geliştirmek istiyor iseniz, kaligrafi kursu konumuza davetlisiniz.

Resimler
 • kaligrafi-ve-guzel-yazi-kursu
 • kaligrafi-ornekleri-3
 • kaligrafi-dersleri
 • kaligraf-bunyamin-kinaci-2
 • istanbul-kaligrafi-dersleri

Related Post

1 Comment

  • Elif Olgun
   06 Aralık 2016, 10:22

   Merhaba, ben kaligrafi eğitimi almak istiyorum. Zaman,süre,sistem ve fiyat bilgisi alabilir miyim?

   Leave a reply

Yorumunuzu yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.