Güzel Yazı Sanatı

Harflerin anatomik yapısına ve birbirleri ile olan uyuma dikkat ederek, genellikle dekoratif amaçla yazılan görsel sanatı türüne, güzel yazı denir. Aslında, kaligrafi kelimesi de aynı anlama gelmektedir. Hatırlarsınız, ilkokul yıllarımızda Türkçe derslerin vazgeçilmesi olan ve metal uçlu kalemler ile yazı yazdığımız dersi vardı, aslında aldığımız bu eğitim temel güzel yazı, yani kaligrafi öğrenmeye yeni başlayan bir öğrencinin ilk adımlarıdır. Yazıya başlamadan önce elimizde olması gereken malzemeler, hokka, divit ve mürekkebi emmeyen kaliteli bir kağıt.

kaligrafi-metal-uc-brause

Yukarıda gördüğünüz gibi, kaligrafi sanatında bir marka haline gelmiş Brause metal uçlarının farklı boyutlardaki çeşitlerini görmekteyiz. Güzel yazı yazmak isteyen bir kursiyer ya da kaligraf, öncelikle hangi boyutta yazı yazacağına karar vermelidir. Böylece, görsel ve bütünlük açısından eksiksiz bir eser ortaya koyabilir.

kaligrafi divit - tahta sap

Metal uçlarımız, tahta divit saplarımıza gösterildiği yerleştirilir ve kullanıldıktan sonra, bir diğer yazıda sorunsuz çalışması için güzelce temizlenmelidir. Yazı yazmaya başlamadan önce, metal uçlarımız 1 sn kadar çakmak ateşinde ısıtılmalıdır. Bunun iki sebebi vardır, birinci fabrika çıkışından makine yağından metal ucu arındırmak, bir diğer ikinci de önceden uç üzerinde kalmış olan kağıt parçalarını ya da diğer kalıntıları temizlemektir.Böylece daha temiz bir mürekkep akışı elde ederiz.

Resimler
  • kaligrafi-divit-tahta-sap
  • kaligrafi-metal-uc-brause

Related Post

Yorumunuzu yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.