Evde kaligrafi ile güzel yazı yazmak öğrenilebilir mi?

Günümüzde internet üzerinden bulunabilen çeşitli eğitici olduğunu iddia eden görseller, videolar ve hatta kaligrafi öğreteceğini iddia eden çeşitli kitaplar ve dvd’ler bulabilirsiniz. Kaligrafi ve hat sanatı, bilindiğinin aksine harflerden oluşan bir sanat türü değil, çizgilerden oluşan bir sanat türüdür. Dolayısıyla kaligrafi öğrenimi belirli bir sürecin izlenmesini, bu sanatın temelden öğrenilmesi zorunlu kılan bir sanat dalıdır. İnternet üzerinden veya çeşitli kaynaklardan kaligrafi ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz. Lakin, ticari kaygı ile hazırlanmış eğitim setlerinden, yeterli bilgi alamamanız yanınında, hatalı şekilde yapılan taklit yazımını sürekli tekrarlayacağınızdan dolayı, geri dönüşü zor bir yola girebilirsiniz.
kaligrafi ile güzel yazı kursuKaligrafi sanatı, ancak alanında kendisini kanıtlamış, profesyonel düzeyde bu sanat dalı hakkında faaliyet gösteren kişilerin önderliğinde, belirli bir düzen ve sırayı takip eden süreç içerisinde, çizgilerin tanınması ve devamında bu çizgilerin yazılabilmesi için pratikle el alışkanlığı oluşturulmasıyla başlanması gereken bir sanattır. Aksi şekilde yapılan her türlü başlangıcın, yanlış bir el alışkanlığı karakteri oluşturması, bir daha temel eğitim sürecine dönülmesini imkansız kılabilir ve kaligrafi sanatını yanlış bir temel üzerine oturtur. Öğrenim süreci içerisinde evde yapılabilecek tek işlem, öğretici niteliğinde ki kişinin öğretmiş olduğu ve belirli bir sırayı takip eden çeşitli çizgi çalışmalarının pekiştirilmesi için yapılacak alıştırmalardır.
İnternet ve Kitaplar Aracılığıyla Kaligrafi Öğrenilebilir mi?
İnternetten veya kitaplar aracılığı ile kaligrafi öğrenimi, sürecin ters ve yanlış bir şekilde başlamasına neden olduğu gibi, kaligrafi de ilerlemek isteyen kişiler için geri dönülemez bir yola girmek anlamına gelebilir. Kaligrafi kursu, kaligrafinin en temel unsurlarından başlayan ve belirli bir sistematiğin, konularında uzmanlaşmış eğiticilerle birebir olarak izlenmesi yöntemine dayanır. Temel eğitim bölümünde kaligrafi kursu vazgeçilmez bir nitelik taşır. İlk temel eğitimi almış, orta seviyede kaligrafi öğrenmek isteyen kaligraf adayları içinse farklı bir yöntemin izlendiği, başka bir sistematik yöntem vardır ve bu gelişim sürecide kişinin kendisini yanlış geliştirme riski taşıyan bir süreçtir, dolayısıyla uzman bir öğreticinin varlığını zorunlu kılar. Tek başına güzel harf yazmak anlamına gelmeyen kaligrafi eğitimi, temelden başlanarak doğru bir yol izlenerek, kaligrafi adayına ruhunun duruluğunu çizgilere aktarması alışkanlığını kazandıran, edinilen bilgi birikimini belirli bir disipline sokmayı hedefleyen bir eğitim sürecidir. Bu yüzden, sanatsal alanda eserler hayata geçirmeyi planlayan kişilerin, bir kaligraf gözetimde eğitim sürecini tamamlamalıdır.

kaligrafi ile el yazısı kursu

Kaligrafi Öğrenmek İçin Nasıl Bir Yöntem İzlenmelidir?
Kaligrafi sanatının en değerli ayrıntılarından biri de, her kaligrafın eserlerinin eşsiz olmasıdır ki, eserler eser niteliğini bu değerden kazanırlar. İnternet veya başka kaynaklar aracılığıyla başka kaligrafların yaptıklarını kopyalamaktan öteye geçememek, kaligrafinin sanatsal değerinin ortadan kaybolmasına yol açtığı gibi, kalite ve özgünlük kavramından belki de geri dönülemez bir biçimde kaybolma anlamına gelir. Her kaligraf eserinin özgünlüğü ve kendisine özgü karakteristik özelliği vardır ve bu özellik eserin değerinin belirlenmesini sağlar. Özgün olmayan veya kopya edilmiş bir eserle, sadece belirli bir düzeyde görsel bir yazı yazılmış olur.

kaligrafi-alfabesi

Kaligrafi öğrenmenin doğru yöntemi, alanında uzmanlaşmış bir kişinin önderliğinde, eğitimi sistemli bir şekilde en temelden başlayarak almaktır. Çeşitli nedenler altına sığınarak, kaligrafi eğitimi süreçlerine iştirak etmeden kaligrafi öğrenilmesi mümkün değildir. Her türlü yaşam koşuluna uygun olacak şekillerde düzenlenmiş olan kaligrafi kursumuz, günün ve haftanın farklı saatlerine yayılarak, isteyen herkesin kurstan faydalanmasını sağlayacak bir biçimde düzenlenmiştir. Misafir olarak da katılarak, eğitim sürecimizi izleme şansına sahip olduğunuz kaligrafi kursu, bu sayede aklınızda oluşan tüm soruların yanıtlanması açısından da fayda sağlar. Önceden randevu alarak, kurslarımız misafir olarak da katılabilirsiniz.

Resimler
  • kaligrafi-ile-el-yazisi-kursu
  • kaligrafi-ile-guzel-yazi-kursu

Related Post

Yorumunuzu yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.